Haber

ABD’den Süleyman Soylu’ya yanıt: ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya çalıştığı yönündeki her türlü ima yanlıştır.

Dün katıldığı bir programda ABD Büyükelçisi’nin Türkiye’ye zarar vermeye çalıştığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sert sözler kullandı. Soylu, “Amerikan Büyükelçisine buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazdığını biliyorum, çek ellerini Türkiye’den, çok net söylüyorum, çek ellerini Türkiye’den. Yaptığın belli, ne yaptığın ortada. Attığın adımları, Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğini bir şekilde biliyorum” dedi.

“ABD’NİN TÜRKİYE’Yİ KARIŞTIRDIĞI UYGULAMASI YANLIŞTIR”

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) konuyla ilgili sorusuna e-posta yoluyla yanıt verme ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin ABD’nin uzun süreli ve pahalı bir NATO müttefiki ve güvenlik ortağı olduğunu belirtti. Açıklamada, “ABD hükümetinin Türkiye’nin kafasını karıştırma çabalarına katıldığı veya desteklediği yönündeki her türlü ima yanlıştır.” söylendi.

“TÜRKİYE ABD’NİN GÜVENLİK ORTAĞIDIR”

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, ABD’nin uzun süreli ve değerli bir NATO müttefiki ve güvenlik ortağıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki ABD vatandaşlarının can ve mal güvenliğinden daha önemli bir önceliği yoktur. ABD’nin yurtdışındaki büyükelçilikleri ve konsoloslukları bölgede bulunuyor ve ABD vatandaşlarını gerçek zamanlı olarak makul olaylar ve meydana gelen değişiklikler hakkında bilgilendirmek için bildirimler yayınlıyorlar. Bu, ikili siyasi veya ekonomik mülahazalardan bağımsız olarak yapılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu